Audiopříběhy Gender

Kultura znásilnění

Zuzka

Tereza

Stereotypizace

Anna

Je mi šestnáct let a nikdo se se mnou nikdy o tématu genderu nebavil. V karanténě jsem si řekla, že proti stereotypům budu bojovat, že ukážu svojí babičce, že to funguje už trochu jinak – chodila jsem doma v montérkách, neholila jsem si podpaždí, vyměňovala jsem žárovky a pořádně jsem smrděla a vypadala jsem prostě jako můj starší bratr, u kterýho se to ale toleruje.

Daniel

Jsem Daniel a pracuju jako všeobecná sestra. Když jsem byl na praxi, tak mi jedna doktorka říkala, že když jsem kluk, tak tady tomu budu šéfovat — a to mě vlastně ani neviděla pracovat.

Kača

Takhle vznikla Kojící Guerilla, protože jsme zjistily, že tyhle zkušenosti, různě nepříjemný, máme skoro všechny. Že je to téma, kterýmu se chceme věnovat — normalizaci kojení.

Martina

Nedocházelo mi, že bude asi hodně těžké stát se něčím v prostředí, které do nedávna ještě nepovažovalo za normální, aby tam byly umělkyně, konkrétně v tom mém odvětví neboli v malbě — tam úplně malířky chyběly.

 

LGBTQ+

Sebepoškozování: hodně špatnej ventil pro bolest, kterou jsem neuměla řešit jiným způsobem než vlastně sama vůči sobě.

Alma 2

Sebepoškozování: hodně špatnej ventil pro bolest, kterou jsem neuměla řešit jiným způsobem než vlastně sama vůči sobě.
Spousta lidí to má celkem vyhraněný, buď se považují za heterosexuální nebo homosexuální, ale pro mě je ta škála pestřejší.
Cítím se být nebinárním člověkem, což znamená, že si úplně nepřipadám ani jako holka ani jako kluk a trvalo mi dost dlouho, než jsem to rozlouskl.
Říká se, že kluci nepláčou. Když se mužům zakazuje brečet, projevují se akorát agresí, což vytváří násilí ve společnosti. Jan se osvobodil skrze feminismus.
Oni mi pořád říkali, abych si mezi nima vybrala, a já jsem věděla, že si vybírat nechci. A pamatuju si, že jsem se v tý době i mojí mámy ptala, jestli je to vlastně možný vzít si naráz dva muže. Byla jsem v takový nerovnováze, strašně dlouho jsem si nepřipustila, že se mi líbí i ženy, a začala jsem sama sebe nemít ráda za to, že se mi líbí víc lidí naráz.
Vždycky jsem pociťovala velké množství různých druhů lásky. Jinakost v sobě lidé tuší, ale nemají pro to vždycky název. Queerness je pro mě sensibilita a bytí ve světě, nepolarita, fluidnost.
Byla jsem hodně šikanovaná. Kdo trefí Jiřku, má body navíc. Nikdo z učitelů to neřešil, naopak tam byly mechanismy, které to podporovaly. Začala jsem si myslet, že nemám statut lidské bytosti. Má to dobrej konec: nedávno jsem absolvovala změnu pohlaví a stala se jak fyzicky, tak legálně ženou a jsem teď neuvěřitelně šťastná.

Alma

Alma měla problémy ve škole, stále slýchala, jak je problematické dítě. Získávala různé diagnózy, ale nikdo se nepokusil hledat příčinu jejích problémů. Nikdo neuměl rozeznat, že problémy, které má, jsou jen voláním o pomoc v situaci, kdy ji otec sexuálně zneužíval.