Janek — Co můžeme dělat a nepropadat beznaději

Jan Rovenský je jedním z lídrů českého klimatického hnutí. V české pobočce Greanpeace se specializuje na energetiku a konec uhlí. Co můžeme dělat proti změnám klimatu?

Otázky pro práci se třídou: Myslíte, že je v kontextu klimatické krize důležitější dělat odpovědné volby sám za sebe nebo se organizovat? Co se nejspíš bude muset v naší společnosti změnit, abychom zvládli klimatickou krizi?“V Čechách se člověk neustále setkává s tvrzením, že nemůžeme nic změnit. Těch patnáct let v Greenpeace mě přesvědčilo o opaku.”“I když já budu sebeodpovědnější spotřebitel, tak za ty emise, které produkují továrny já svým osobním chováním nemůžu a bohužel je nedokážu změnit. Ten druhej prvek je ten, že se člověk snaží změnit to, jakým způsobem ten systém funguje. Takže se člověk snaží tlačit na politiky a velké firmy, aby se chovaly odpovědněji, což oni dělají neradi.”

“Těch deset let, co nás čeká je teď zásadních a pokud se nám podaří chytnout za jeden provaz tak to pro nás a pro naše děti může dopadnout dobře.”