Janek — Jak jsem se dostal k klimaaktivismu

Otázky pro práci se třídou: Ovlivňuje klimatická krize Vaše přemýšlení o budoucnosti nebo to co byste chtěli dělat? Jaké strategie se dají volit v boji proti změnám klimatu?

“Já jsem se ke klimaaktivismu dostal, když jsem byl na střední škole. Ten hlavní důvod, který celou tu dobu, kdy se věnuji aktivismu, přetrval souvisí se smyslem života. Zní to hrozně pateticky, ale já jsem tehdy řešil k čemu v tom světě jsem. Mohl jsem jít vydělávat peníze, mohl jsem se věnovat vědě, ale většinou mi tam chyběl ten smysl. Jasně člověk si mohl vybrat nějakou pomáhající profesi, ale chtěl jsem něco, co bude souviset se světem jako takovým.”
“Přidal jsem se k místní organizaci, která se věnovala ochraně životního prostředí a byla poměrně radikální a brzo jsem zjistil, že je to ona. Čím víc jsem se tomu věnovat, tím víc jsem cítil, že je to ono. Práce je většinou frustrující, protože většinu bitev, kterou člověk bojuje, tak prohrává, protože ho průmysl a politici tlačí zpátky. Když se ale kouknu zpátky, tak nelituju.”

“To co se velmi změnilo je to, jak vnímám, že je moje práce důležitá. Když jsem se v roce 2005 přidal ke Greenpeace a začal se věnovat energetice, tak jsem teprve zjistil, co ta změna znamená.”

Janek Rovenský — Jak jsem se dostal k klimaaktivismu