Kauza Konference bez žen

Miloš Říha: Dostal jsem pozvánku do panelu na konferenci Lepší Česko, kterou pořádá Forbes Česko. Rád jsem potvrdil účast, moc zajímaví lidé, zajímavá témata, zajímavý organizátor. Ale! V prvních třech blocích není ani jedna žena. Ani jedna. Já vím, že riskuji, že už mne nikdo nikam nepozve, nechci nikoho otravovat, taky pořádáme akce, umím si představit, že někdo odmítne, někdo nemůže a tak to vyjde. Ale! Debata na témata: Hodnoty. Vzdělávání v 21. století. Zdraví a inovace. A ani jedna žena? Já jenom chtěl říci, že si opravdu vážím pozvání, rád dorazím, ale zároveň rád přepustím místo v panelu, pokud organizátoři nějakou ženu osloví a bude mít čas. Michaela: Všechna čest, smekám před Vámi, i když dáma nesmeká…

Marie: To je fakt výborný… Zrovna vzdělávání, když tam je v terénu nejvíc žen? Achjo.

Karina Kratochvílová: Dobrý den, jsem v projektu od letoška nově a mám na starosti obsah. Zvolení muži mi přijdou jako špičky ve svém oboru. Ministr je také muž s tím nic neudělám. Posledním členem je hejtman, který je partnerem akce a mohl si vybrat, ve kterém panelu bude. Pokud jsem přehlédla nějakou ženu, která patří jasně svojí odborností, působností nebo osobností před jmenované, prosím o doplnění a ráda ji pozvu příště.

Marie: Díky za vysvětlení, i když pro mě není zcela dostačující. V ČR, pokud jde o muže, bych k tématu přizvala například Daniela Prokopa, který je opravdu expertem se vším všudy. Pokud jde o ženy, pak dozajista třeba Petra Mazancová, protože, nezlobte se, chápu, že má panel pokrývat více než “jen” školství, ale nemít v něm zastoupeného učitele, ideálně učitelku, je vážně smutné. Zvlášť poté, jak se právě učitelé angažovali v době COVIDu, šli často na a za hrany svých možností. Pan Steffl, ač expert, nabízí vzdělávání opravdu malému výseku naší populace, která si to může dovolit. To bohužel s přicházející ekonomickou krizí nepovažuji za cestu. Na ten osobní rozvoj a/nebo hodnoty, které na to mají vzdělání a erudici! Eliška Remešová a Markéta Šetinová – věnují se vztahům, lásce a seznamování, evidence-based. Jsou to studované ženy, s velkým přehledem jedna z nich třeba učí na univerzitě a studovala v Oxfordu.

Karina: Dekuji za doporuceni, ale ani v budoucnu nebudu lidi hodnotit podle pohlavi, barvy pleti atp.

Marie: tak to si teda opravdu vůbec nerozumíme. Kromě toho, že jsem výše dala argumenty, proč pozvat někoho jiného než vámi vybrané muže bez ohledu na pohlaví a dokonce jsem i doporučila jednoho muže sama, tak si nemyslím, že je to o hodnocení podle pohlaví, ale o šanci a vyváženosti pohledů.

Saša: Nerozlišuju muže a ženy, ale zvu jen muže?

Sylva: zas: vystupovat někde pod logem Sekyra Group… proč?

Tomáš: Protože je bohatej.

Sylva: Aha, no jo

Olga: Překvapuje mě, jak málo pochopení máme pro rozmanitost. Jako společnost tím ztrácíme. A tohle je jeden z projevů. (Nejsem pro kvóty, ale jsem pro vědomou podporu těch, kdo to mají těžší. Lidí s postižením je ve veřejném prostoru např. velmi málo. A do jisté míry je hendikep i být pečující. A to právě bývají nejčastěji ženy.)

Michal: Jasně, budeme se snažit všude hledat vyvážení… jen proto aby bylo… ach jo to jsou teda názory!

Pavel Fornůsek: Mně je to asi úplně jedno a myslím si, že by mi to bylo jedno, i kdyby tam naopak byly samé ženy a žádný muž. Nerozumím tomu, proč lidi posuzovat podle pohlaví (tedy v případě takovéto konference; pak jsou situace, kdy to podle mě na místě je). Nekomentuju to ve zlém; za věcné vysvětlení/debatu budu vděčný.

Terezie Daňková: Třeba proto, že ve zmíněných tématech jsou pracovně zastoupeny mnohem více ženy. A také proto, že ženský pohled na problémy je jiný, než mužský. A pokud bude mít konference smysluplné závěry, pak je do praxe budou převádět většinou ženy.

Jana Tkacilkova: Hm, mozna to souvisi i s tim, ze spousta zen v produktivnim veku ma uz nekolik tydnu doma skolopovinne deti a to posledni, co se jim chce delat, je konference. My mame deti ted ve skolce, ale z okoli vim, ze uz je nemale procento zenske populace na pokraji vyhoreni.

Pozn. citace jednotlivých mluvčích jsou uvedeny v původní podobě beze změn.