Podcast KVÍŘENÍ V LAVICI

Audio-seriál tvořený hlasy queer studujících, který chce skrze jejich příběhy podpořit budování inkluzivnějšího a otevřenějšího prostředí na českých školách.

Autorka podcastu Tereza Marková dává hlas queer studujícím a umožňuje jim mluvit o tom, jaké je pro ně fungovat v instituci, jako je škola — jaké jsou jejich zkušenosti s útlakem a omezenímy nebo naopak s příkladným přístupem, a kde vidí potenciál pro změnu? Čtyřdílný podcast KVÍŘENÍ V LAVICI tak funguje především jako podpora vyučujících na základních a středních školách.

1. díl: Školní prostředí

V prvním díle se podíváme přímo do školních lavic abychom zjistili*y, jak podpůrné je české školní prostředí vůči LGBTQIA+ osobám. 

Škola je pro mnohé dospívající prostředím, kde tráví většinu svého běžného, každodenního života. Škola může být místem, kde se mladí lidé poprvé setkají s diskriminací, předsudky nebo šikanou, jako místem, které je v období dospívání a hledání sama sebe může podpořit. Je tedy důležité, jak školní prostředí působí na zdraví a duševní pohodu studujících, a jak pracuje se stigmatem namířeným vůči LGBTQ osobám. Jaké podpory se tedy dostává českým LGBTQ studujícím?

2. díl: Coming out ve škole

V minulém díle jsme odkryli*y dojmy queer a trans dospívajících ohledně otevřenosti školního prostředí v Čechách. V této epizodě se budeme společne s Terezou Markovou a jejími respondety*kami věnovat tématu coming outu v takovém prostředí a tomu, jak mohou být podpůrní dospělí ve školství, ale i jejich vrstevnictvo, LGBTQIA+ studujícím oporou.


3. díl: Podpora studujících 

Minulou epizodu jsme zakončili*y tím, jak je ve škole pro LGBTQIA+ studující důležitá podpora. V této epizodě se dozvíte, co konkrétně mohou dalšího školy a pracující ve školách udělat pro to, aby byly bezpečnějším prostředím pro queer studující.

TRIGGER WARNING!!! Dotkneme se tématu šikany.

4. díl: Co změnit?

Poslední epizodu podcastu uzavřeme pohledem do budoucna – představíme přání a změny, které by si do škol přáli*y zavést samotní studující.

Podcast přinášíme společně s Institutem Úzkosti.

Podcast je součástí dlouhodobé série projektu KVÍŘENÍ, který je realizován s finanční podporou Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. města Prahy a Státního fondu kultury ČR.