Videa Nerovnosti

V roce 2017 nemělo 187.000 lidí v Česku skutečný domov. A jejich počet roste. Nejvíce ohrožení jsou senioři a seniorky, matky samoživitelky, oběti domácího násilí, lidé se zdravotním postižením, lidé v dluhové pasti a děti odcházející z dětských domovů. Videokampaň za sociální bydlení v ČR pro potřebné. http://mitsvujdomov.cz/

Mít svůj domov

Co pro vás znamená domov? Odejít z děcáku a spát po kamarádech? Spát na ulici nebo se doma nechat mlátit? Šest let neúspěšně hledat bydlení? Žít v garáži odloučená od dětí? Stěhovat se s dětmi každého půl roku? Strávit stáří na ubytovně splácením dluhů?

Helena

Helena je už od svých 16 let bez domova. Kvůli domácímu násilí a problémům s alkoholem své matky tedy nemá domov celých 22 let.

“Já už jsem bezdomovec šestnáct let. Vlastně prdlajs, dvacetdva. Kvůli mamině. Jak chlastala, tak jsem to nedávala, a v šestnácti jsem zdrhla. (…) Pak jsem padla do rukou pasáků, co mě prodali do Teplic.”

Helena

Kateřina

Kateřina je úspěšná paralympionička. Žije na internátě v Jedličkově ústavu. O bydlení na internátě přijde, jakmile dostuduje. Kateřina hledá byt s asistenční službou už 8 let.

“V Olomouci nejsou střední školy pro postižené. Vůbec. Já jsem chtěla jít do Prahy hlavně, abych se osamostatnila. Byt se tu snažím najít osm let.”

Kateřina

Růženka

Růženku při nehodě přejelo auto a manžel se musel starat o celou rodinu – nemohl chodit do práce. O práci tak přišel a rodina neměla z čeho platit bydlení. Skončila tak na ulici s dvěma malými dětmi. Ty kvůli tomu musely do dětského domova. Růženka mluví o tom, jak jí v této situaci pomohla nezisková organizace Jako doma a jak doufá, že se jí podaří získat děti zpět.

“Do určité míry už bydlení mám – a budu mít. Práci mám – a budu mít. Já sama pro sebe nepotřebuji nic. Možná ten syn mě táhne k tomu, abych žila normální život.”

Růženka

Jiří

Jiří je architekt, který se před šesti lety ocitl na ulici. Hrála v tom roli, jak sám říká, „malá sada osobních chyb“. Vysvětluje, jak by sociální bydlení pomohlo lidem v podobné životní situaci.

“Už jsem začal šestou sezónu. Roli hrála malá sada mých osobních chyb, špatný rozhodnutí, rozvod, ztráta bydlení, ztráta zaměstnání.”

Jiří

Alena

Alena je matka svou dětí a samoživitelka. Za posledních pět let se stěhovala 13x. Mluví o tom, jak s dětmi přišla o stabilní bydlení a jak se od té doby protloukají.

“Tohle je naše třinácté bydlení během pěti let. Takže domov nemáme.”

Alena

Don

Don je tanečník a lektor, který vyrůstal v dětském domově ve Frýdlantu u Liberce. Tam strávil osm let poté, co se do Čech dostal spolu se svou tetou a starším bratrem z Afriky. Mluví o tom, jak bylo těžké po odchodu z dětského domova najít bydlení a uživit se.

“Vyrůstal jsem u Liberce v dětskym domově. Neměl jsem zkušenosti s tím, jak najít vlastní byt, jak někoho oslovit, jak si to všechno zařídit. Spal jsem různě po ubytovnách a u kamarádů.”

Don